, ,

שימושי רובוטים ברפואה בבתי חולים

שימושי רובוטים ברפואה בבתי חולים תופסים תאוצה – החל מהחלפת רופאים מנתחים או מומחי הדמיה, דרך החלפת אחיות וסניטרים, ועד תפקידים של חיטוי וסטריליזציה, רובוטים ביתיים ילוו אותנו מינקות ועד זקנה, “בבריאות ובחולי” ויחיו עימנו יותר מבני הזוג, כמובן שלא מדובר על רובוטים תעשייתיים המבצעים עבודות הדורשות תנועות חוזרות ומדויקות, אלא בקובוטים. קובוט הוא רובוט לומד, דומה לרכב אוטונומי שגוגל מפתחת במיליארדי דולרים, אבל בבריאות הם צריכים לפעול בסביבה הרבה יותר מורכבת מהכביש – הבית או בית החולים.

פיתוח רובוטים הומנואידים (אנושיים) מתקדם גם הוא בצעדי ענק. כל שנה יוצאים אנדרואידים חדשים המסוגלים  לשיר, לרקוד, לדבר. היפנים שמובילים בחזית הזו פיתחו את PEPPER הרובוט שכבר מצוי בשימוש בתפקידים בן לוויה בבתי חולים בבלגיה.

ישנם רובוטים מסוגים שונים, הומנואידים, תעשייתיים, רחפנים ומכוניות אוטונומיות, ועד ננו רובוטים זעירים שיוכלו להחליף איברים בגוף האדם.

המילה קובוטים היא קיצור של רובוט קולבורטיבי. הקובוטים כאמור הם רובוטים לומדים, שיודעים לפעול בסביבות המורכבות בהם פועלים בני אדם. כמו כל הרובוטים גם קובוטים עובדים 24/7 בלי להתעייף, בלי לאכול, בלי להיפצע בתאונות עבודה. היישומים של קובוטיקה בעולמות של רפואה אדירים, החל מהבית דרך הקהילה ועד בית החולים. רובוטים מצוידים בבינה מלאכותית נכנסים למספר תחומים:

רובוטים בבתי חולים

1.      כירורגיה:

כיום רובוטים מנתחים כשהם מונחים על ידי מנתח: דה-וינצ’י מנתח כך שארבעת הזרועות שלו מחליפות את ידי המנתח בניתוחים מורכבים וחודרניים. לדוגמה ניתוח של כריתת קיבה חלקית Partial Gastrectomy, כך אפשר לנתח חולה מרחוק, כשמנתח אפילו ביבשת אחרת.

הצפייה ברקמות המנותחים באמצעות המצלמה הרובוטית היא לא רק תלת-מימדית –אלא טובה בהרבה מכל אלטרנטיבה אחרת, והיא מאפשרת לצפות בכלי-דם וברקמות זעירות שעד היום פשוט אי אפשר היה לראות, גם לא בניתוח פתוח. בנוסף מחקרים הראו שהשימוש ברובוט מקצר את זמן האשפוז, מונע איבוד דם ומעלה את בטיחות הפרוצדורה.

בניגוד לדה וינצ’י שפועל באמצעות מוח אנושי פותחו רובוטים שמנתחים עצמאית, ורובוט כזה כבר עשה חיבור של לולאות מעי טוב יותר מאשר מנתח מנוסה.

2.      לוגיסטיקה:

 • ניוד ציוד: קובוטים מתפקדים כשליחים המעבירים אספקה וציוד. בעזרת מערכת ראייה ממוחשבת ויכולת הרמה ותנועה הם מובילים את הציוד לאתר הנכון, מניחים אותו במקום נכון, וחוזרים על הפעולות מבלי להתעיף, 24/7 ככל הנדרש.
 • ניוד חולים במקום עבודת הסניטרים
 • ניוד בדיקות דם, כביסה, ציוד רפואי ותרופות
 • סטריליזציה וחיטוי – למניעת זיהומים בבתי חולים.

3.      רובוטים בטלה רפואה

רובוט טלה פרזנס מתפקד כייצוג (אוואטר) של גוף הרופא. רובוט כזה יכול לראות חולים גם כשהרופא רחוק מאד. כך רופאים יכולים לבקר חולים בשעות הערב כשהם כבר בבית, לתמוך ברופאים בשטח, להגיע לאזורים מוכי מגיפה מבלי להסתכן, ועוד. גל ענבר מיבא לארץ את VGO בו התנסיתי, ויש בית חולים אחד בו מתקיים פילוט ראשוני עם ויגו, במטרה לאפשר לרופא לטפל בו-זמנית במטופלים המצויים במספר מחלקות ואתרים. כך הרופא יכול להעניק ייעוץ רפואי, לאבחן, לתמוך רופאים בבתי חולים מרוחקים,  ואף להרגיע חולים הזקוקים לכך. העומס בבתי חולים מחד, המחסור ברופאים מאידך, והצורך להעניק טיפול מעולה לאנשים בפריפריה מבטיחים שמדובר בפיתרון חיוני.

רובוטים כמו VGO לא רק מאפשרים רפואה מרחוק ומתן מענה מהיר לחולים באזורי מגפה – מבלי לסכן את הסגל הרפואי, הם גם יסייעו במקרים של צורך בעזרה ראשונה באזורים מרוחקים. שימוש נוסף ברובוטי הטלפרנס הוא במערכת החינוך. ילדים המאושפזים לזמן ארוך, למשל במחלקה האונקולוגית סובלים מבדידות וגם מפסידים בית ספר. השימוש ברובוט הזה נותן אפשרות לילדים לשלוח את עצמם לבית הספר, ללמוד ולפגוש חברים בבית הספר באמצעות הרובוט.

4.      תמיכה חיצונית באנשים מוגבלים

אקסו סקלטון: שימוש נוסף ברובוט הוא לתמיכה חיצונית, לדוגמה פותח רובוט המשמש כהליכון. ואילו גאוה ישראלית נוספת היא הרובוט של חברת REWALK שהרובוט שלה הוא שלד חיצוני המאפשר למשותקים ללכת.

רובוטים שיחליפו אותנו בטיפול בהורינו או סבינו

שימושי הרובוטים הולכים ומתרבים, גם כעזרה בטיפול בהורינו הקשישים. הטכנולוגיה משנה את חיי הקשישים, והרובוטים יתפסו מקום של כבוד.

עוד על רובוטים בקשישים, וגם ראיון שלי עם גל ענבר בפודקאסט:


>

איתכם ובשבילכם

ד”ר מיכל חמו לוטם

יולי 2017

הערה: הביקורת וההמלצות לעיל אינן מהוות תחליף לייעוץ מקצועי ורפואי מותאם אישית. לתקנון האתר

1 תגובה
 1. לוקשורי
  לוקשורי says:

  מיכל, האם את מעדיפה כשתזקני לבלות עם רובוט או עם ילדייך? ואם הרובוט הוא יצור כה ידידותי, למה למטה כאן יש CAPTCHA שבודק שהמגיב אינו רובוט? או למה תא”ל זיו אבטליון אמר שלשום ב’ישראל היום’ שרובוטים יחליטו בעצמם, ובלי להתייעץ איתנו, את מי להרוג בשדה הקרב? הקיצור, אנא אל תמכרי לנו לוקשים. החברה העתידית שאת משווקת לא תהיה כזו שראוי לבני אדם לחיות בה.

  הגב

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *