השנה 2025, פרופ’ סיימון, מומחה ברדיותרפיה אונקולוגית – טיפול באמצעות קרינה, פוגש את מר ענתבי, ומאבחן אצלו גוש בפרוסטטה. הוא עושה זאת למרות שהוא אינו כירורג, ושולח את המטופל הישר לבדיקת MRI. תוך דקות נוצר מודל ממוחשב של הגוף של מר ענתבי, הכולל את הגידול, כיצד הוא נע עם נשימת החולה, או עם התמלאות שלפוחית השתן שלו, עד רמת כלי הדם והעצבים הקטנטנים המעצבבים אותו, וכמובן את הרקמות הבריאות שסביב הגידול.

אלגוריתם ממוחשב מתכנן תוך שניות את הטיפול בצורה שהמכשיר יוכל לבצע אותו מיידית, ללא מגע יד אדם,

האלגוריתם והמידע המדויק על מר ענתבי מועברים למכונה קרינה משוכללת, וכבר ביום שבו אובחן מר ענתבי עובר “קרינה כירורגית” לגידול, שלאחריה הוא חוזר לביתו, ויוצא עם רעייתו בערב לסרט, בדיוק כפי שתכנן.

פרופ צבי סיימון , מנהל המכון לרדיותרפיה אונקולוגית בשיבא, ניתוח ללא סכין?

כן, כיום ניתן לרפא סרטן ערמונית ללא ניתוח, ישנן יכולות לבצע ניתוח ללא סכין ללא דם, ללא הרדמה, תוך שימוש בדימות עדכנית ב”זמן אמת”. זה מאפשר לנו להגיע להישגים יפים בריפוי גידולים, תוך שמירה על תפקודים ואיכות חיים.

הקרנה ככלי טיפולי בגידולים סרטניים כמובן איננה דבר חדש. כבר לפני יותר ממאה שנים כבר היו “הקרנות” לאזורי הגידול, אולם היא לא הייתה מדויקת בכלל, ציירו על העור של המטופל בטוש בכוונה לדייק ככל האפשר. לפני שהיתה לנו היכולת לבצע הדמיות בתלת מימד נדרשו עשרות הקרנות בתהליך הטיפול, וכך נגרמו תופעות לוואי קשות הרבה יותר, כולל פגיעה באיברים סמוכים לגידול.

בשנות השמונים החלו בדימות תלת מימד, חשבו כי זה רק לצורך אבחנה אולם זו הייתה תחילתה של מהפכה.

מה זה, ART?

השם – ART – אדפטיב רדיאשן תרפי, וזאת אמנות חדשה המאפשרת לאדות ולהרוס גידולים, מבלי להסב נזק לאיברים בסביבת הגידול. כך ניתן לטפל בצורה מותאמת אישית לכל גידול ספציפי ולכל מטופל. יצרנו יכולת חדשה להתמודד בצורה מדויקת מאד עם השונות בין אנשים. כיום יודעים להתאים, כמו חליפה שתפורה במדויק למידות הגוף, בניגוד לחליפת פס ייצור, את ההקרנה לגידול.

היתרונות עבור המטופלים אדירים

המדובר בתהליך מדויק במיוחד, שההדמיה המדויקת ומכשיר ההקרנה מתאימים את אזור ההקרנה בדיוק למצב הגידול בכל פעם, והגידול הרי המצטמק מהקרנה להקרנה.

“היתרונות למטופל אדירים: ראשית הוא לא סובל במהלך הטיפול מכאבים וגם לא אחריו. הוא יושב מספר דקות להקרנה מדויקת, לא כמו פעם – כשכאמור ציירו על הבטן את אזור ההקרנה, וכל הרקמות סביב אותו אזור סבלו. זו גם הסיבה שיש פחות תופעות לוואי לא רק בהשוואה לניתוח עם סכין, אלא גם בהשוואה להקרנות שנעשו בעבר.

מטופלים קמים מטיפול וחוזרים לעבודה באותו היום1

שלא לדבר על מניעת הנזקים מהטיפול. אנו רואים הרבה פחות פגיעה במתן השתן, או בתפקוד המיני, שתי פגיעות קשות במיוחד לגברים עם סרטן ערמונית שמצטמצמות מאד ברדיותרפיה”.

ובכל זאת – מה הסיכונים ותופעות הלוואי?

“כל טיפול אונקולוגי יכול לגרום תופעות לוואי, שהמדאיגה בהן היא גידול מסוג אחר. למשל ל 4% מהילדים המטופלים בסרטן ומחלימים –יש סיכון לפתח בעקבות הטיפול גידולים משניים, שנובעים מן הטיפול.

מודלים מתמטיים מנבאים כי קרינת חלקיקים כמו פרוטונים עשויה להפחית במידה רבה את הסיכון הזה. ההטבה יותר גבוהה מאשר הנזק.

שורה תחתונה הרדיותרפיה מגדילה מאד את הפער בין פוטנציאל הריפוי לפוטנציאל הנזק, והיא מתאפשרת בזכות יכולות טכנולוגיות חדשות, הכוללות מכניקה עדינה, מכשור משוכלל עם דיוק של יותר ממילימטר, וכמובן שילוב עם תמונות דינמיות של CT או MRI. או מדברים על מכשירים שהם כמו מטוסים משוכללים. מדובר בעולם חדש לגמרי ברפואה”

העתיד עוד לפנינו – הטיפול ברדיותרפיה מתאים למשל לגידולי ריאה ממוקדים, שלא שלחו גרורות, שקטנים מגודל 5 סנטימטר. ואני רואה גם הרבה יישומים לא בסרטן, אלא בתחומי כאב, לדוגמה.

אז מדוע עדיין ממשיכים לנתח?

זה מאד תלוי בסוג הרופא שמאבחן את המחלה – כירורגים עובדים עם סכין, אנחנו, האונקולוגים שמתמחים ברדיותרפיה – עובדים בסכין וירטואלית.

אז בעצם זה עניין של מזל? מי הרופא שמאבחן את המטופל?

לשאלה הזו ד”ר סיימון מחייך בדיפלומטיות, ולא עונה…

הוא שמח מאד להמשיך ולספר לי שהרדיותרפיה כוללת לא רק טלה-תרפיה (טיפול חוץ גופי) אלא גם ברכיתרפיה…. “רדיותרפיה יכולה להתבצע מרחוק – חוץ גופי, אבל גם מקרוב, מתוך הגוף. יש לנו היום יכולת שנקראת ברכיתרפיה, שאני ממשיל אותה ל”כור גרעיני קטן” שאנחנו שותלים בגידול. מדובר בכמה עשרות גרגירים בגודל של גרגר אורז, שמקרינים את האזור” הוא מספר בהתלהבות…

לפוסקאסט סטטוס-סקופ בנושא רדיותרפיה בתאגיד כאן

 

איתכם ובשבילכם

ד”ר מיכל חמו לוטם

אוגוסט 2017

למאמר על מקורות מידע מהימנים ברפואה

מקורות בעברית:

 

1 תגובה
  1. אמנון
    אמנון אומר:

    נדמה לי שפרופ’ סיימון הזכיר שניתן לטפל גם בגידולים שפירים בערמונית. האם רדיותרפיה יכולה גם לעזור בהגדלה שפירה של הערמונית? תודה.

    הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *