חנוכה שמח

לכבוד חנוכה תשע”ד אני מחברת כמה משפטים שאהובים עלי במיוחד על אור ונרות:

נר ה’ נשמת אדם

Hanukkah 2013

ציטוט מדברי שלמה המלך בספר משלי. ההנחה היא שספר משלי נכתב על ידי שלמה, מנהיג, מלך, ואיש נבון שנחשב בזמנו החכם באדם. אז הוא ודאי יודע…. אני מאמינה לדברי שלמה כי אלוהים שוכן בכולנו. אני חושבת שהאמירה ואהבת לרעך כמוך, היא כל תורה על רגל אחת בדיוק בגלל ההנחה הזו.

האור הוא קודם כל סימבול לנשמת האדם, ולאלוהים השוכן בתוכנו.

האור מסמל גם את כוח החיות, את האהבה, את הטוב שבעולם.

מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך

כמאמר רבנו בחיי והבעל שם טוב.

המלחמה וסיפוריה חוזרה כמרכיב מרכזי בהרבה חגים היהודים. קראתי פעם שזה נראה בחגים יהודיים רבים כמו “היתה מלחמה, ניצחנו, יאללה אוכלים”. אבל חנוכה בעיני הוא חג רוחני של אור שגרש את החושך, ולא רק חג של מלחמות חומר בחומר. לכן איננו חוגגים את הנצחון עצמו, אלא את הנס של פח השמן הטהור והדלקת המנורה, את ניצחון האמונה והרוח, רוח האדם שאינה שונה מרוח האל, אחת הן.

לטעמי הניצחונות היחידים האמיתיים הם הנצחונות של הרוח האנושית. העיקרון של “מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך” מתאים לחנוכה, מפני שהסיפור של החג והניסים שלו הוא רוחני ולא רק חומרי. ניצחון הרוח אנושית ולא רק החומר.

חז”ל חילקו את החומר הפיזי לארבעה יסודות – אש, רוח, מים ועפר. האש ואור והנר מייצגים לטעמי את מה שאני מכנה פרדיגמת השפע. ראשית כי יש להם תכונה של אינסופיות, שנית כי הנתינה רק מגבירה אותם ולא מכלה. הרי עם שלהבת נר קטנה, אפשר להדליק בנר זה מספר אינסופי של נרות, והנר המקורי הזה עצמו אינו מפסיד מאומה בפעולה זו. ולכן  מבין ארבעת היסודות, האש, היא אפוא, הרוחנית ביותר.

בניגוד לשאר היסודות  האש שואפת תמיד כלפי מעלה. חז”ל מסבירים זאת בכך שהאש מבקשת את שורשה למעלה. וכיון שחנוכה הוא חג רוחני גם בעיני החכמים, הם תיקנו מצוות נרות חנוכה, וזכינו לחגוג עם הרבה אור ואישים קטנות הופכות “אור איתן”, אש הממזגת רוחני וגשמי בצורה מרגשת.

שני הנסים של חנוכה הנחילו לנו לקח, ניצחון הרוח על הכוח, וניצחון והלכידות הפנימית על הכוח והמנגנונים החיצוניים. לכידות שכה נחוצה היום בישראל, כי היא ההפך משנאת חינם.

צריך שכל אדם ידע ויבין שבתוך תוכו דולק נר

המאמר המדהים של הרב קוק כולל שני חלקים, כשבראש כל חלק עומדת המילה “צריך”,  ובכל חלק שלושה שלבים.

צריך שכל אדם ידע ויבין שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו שלו כנר חברו ואין איש שאין לו נר. צריך שכל איש יבין שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים, להדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר לעולם כולו 

החלק הראשון – “צריך שכל אדם ידע ויבין שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו שלו כנר חברו ואין איש שאין לו נר”:

בתחילה צריך כל אדם קודם כל להסתכל פנימה לתוך נפשו ולהכיר בכך שבתוכו “דולק נר”. גילוי עצמי של אור פנימי ושל יכולות ושל כישורים אישיים הוא למעשה התוודעות אדם לניצוץ האלוהי שבו. כאמור “נֵר יְהוָה נִשְׁמַת אָדָם”, (משלי כ פסוק כ”ז).

השלב הראשון הוא תנאי הכרחי לקיומו של השלב השני, בו צריך האדם, שכבר הכיר בערכו, לכבד את ייחודו של האחר והשונה ממנו. הבנה זו תאפשר לכל אדם לממש את ייחודו. הבנת הייחודיות היא בסיס למנהיגות ממעלה גבוהה.

בשלב השלישי, מתוך עוצמה פנימית המאפשרת לכל אדם להיות שונה אמיתי ומיוחד, מגיעה ההכרה ש”אין איש שאין לו נר”. כל בני האדם זכו במתנה של נר פנימי שהוא הניצוץ האלוהי.

החלק השני: “צריך שכל איש יבין שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים, להדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר לעולם כולו”

חלק זה קורא לאדם לא רק לדעת ולהבין, אלא גם לעשות.”לגלות את אור הנר ברבים” , וזאת בשני אופנים:

  • לגלות במובן של לחלק את  האור הפנימי של כל אחד. “ברבים” במובן של בפומבי.  לפי פירוש זה הפעולה הנדרשת כאן מכל איש היא להפיץ את אורו ואת הכישורים שלו ולתיתם לרבים, ולא להשאירם רק לעצמו.
  • לגלות במובן של לחשוף, אור הנר כאן הוא זה הדולק בכל בני האדם. ואילו ברבים הכוונה במספר הרב של בני האדם בעולם. הפעולה הנדרשת מכל איש היא לחשוף בכל בני האדם, רבים ככל שיהיו את האור הפנימי הדולק בהם.

עכשיו מתקדמים לפעולה בה מתלכדים שני הפירושים. כשאור היחיד מפורסם ואור הרבים נחשף אפשר לחבר אותם לאור גדול ו”להדליקו לאבוקה גדולה”. בדומה לשיר החג “כל אחד הוא אור קטן, וכולנו אור איתן.”

בשלב השלישי עשויה להיות מושגת המטרה של כל הפעולות יחד: “להאיר את העולם כולו”. כאן לא מוזכר החושך, להבדיל מהמשך השיר  “סורה חושך הלאה שחור מפני האור”,  אלא ננקטת לשון חיובית.

דברי הרב קוק מסמלים בעיני חלק מהייעוד בקיום העם היהודי ומדינת ישראל – להאיר את העולם, להיות מלוכדים, לזכור שנר ה’ נשמת אדם, ולזכור ש”אהבת לרעך כמוך” הוא כל התורה על רגל אחת. לאורם של נרות חנוכה אני מאחלת לנו שנגיע למצב שבו עולמנו אכן יואר באור הנר שבתוכנו למען הדורות הבאים, ושנעשה טוב – בכל מקרה

חג חנוכה שמח

שלכם ובשבילכם

ד”ר מיכל חמו לוטם

דצמבר 2013

1 תגובה

פינגבקים וטרקבקים

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *