הכל התחיל כשארי מנור שאל את עצמו האם לחסן את ביתו בחיסון נגד נגיף השפעת.

חיסונים, למען הסר ספק, הן אחת ההמצאות הרפואיות הגדולות ביותר. תרומתם בשיפור תוחלת החיים מכרעת. מכיון שמנור לא היה בטוח ספציפית לגבי חיסון שפעת – הוא חיפש מידע בגוגל, ומצא שהמידע סותר ומבלבל. הוא הבין שאם למרות השכלתו (בגנטיקה) וניסיונו המקצועי (באימונולוגיה) הוא מתקשה בקבלת עובדות רפואיות המבוססות על מחקר מהימן – יש כאן בעיה אמיתית. הוא הבין כי קיים קושי של הציבור לבחור בטיפולים רפואיים מוכחים, ולהימנע מהטיפולים המיותרים או המזיקים.

CureFacts נועדה לסייע לציבור הרחב, רופאים ואנשי מקצוע, לגשר על פערי ידע, ולבחור טיפולים רפואיים אפקטיביים ולא מזיקים. החברה, שנולדה בישראל, מנגישה מידע רפואי מבוסס עובדות לציבור הרחב.

הסטארט אפ שואף לא רק להנגיש מידע עובדתי, אלא לאפשר לאנשים להחליט בהתאם להעדפות הטיפוליות שלהם, ולהפנותם לרופאים מתאימים, שיכבדו את המידע המדעי ואת העדפות המטופל, ויוסיפו את ניסיונם המקצועי.

לחסוך טיפולים רפואיים מיותרים

על בשרי חוויתי את התופעה, ראיתי כמה רבים ההורים הלוחצים על רופא הילדים לתת אנטיביוטיקה מיותרת. אין ספק שהציבור אינו יודע שטיפולים מיותרים גורמים נזק רב – לעיתים עד מוות. אם יש לכם שאלה רפואית, למשל האם לחסן את בתכם בחיסון נגד וירוס הגורם סרטן צוואר הרחם, CureFacts תסייע לכם לקבל תשובה רפואיות בהתאם לסקירה השיטתית, שהיא בקודקוד הפירמידה של מהמנות – אם ברצונכם לקבל החלטות מבוססות על מחקר ועובדות.

היתרונות ברורים:

  1. בחירה מושכלת של טיפולים ופרוצדורות.
  2. הימנעות מטיפולים מיותרים/מזיקים, דבר שיפחית באופן משמעותית את תדירותם של טיפולים מיותרים
  3. העצמת המטופל, בהתאם למגמות המרכזיות שרואים בשינוי ברפואה:

החברה פועלת באמצעות אתר המושתת על אינדקס ומנוע חיפוש, לבדיקות וטיפולים רפואיים. מנור מעריך כי בשנת 2018 יהיה בשימוש הקהל הרחב – באנגלית, וכך נוכל לקבל נגישות לכלל הידע המדעי המבוסס שקיים בעולם

רפואה בכף היד

הרפואה עוברת דיגיטליזציה, ותשתית שתעזור לציבור הרחב לדעת איזה טיפולים רפואיים נמצאו אפקטיבים ובטוחים היא מהלך שיתרום לשינוי הענק.

הכרתי את ארי מנור היזם כמנטורית באקסלרטור טכ פור גוד. הכימיה הייתה מהירה. כאמור מנור הגיע לנושא במקרה, כשעמד לפני החלטה האם לחסן את ביתו נגד שפעת. כיום הוא יודע לספר שבכל 120 שניות אדם מת בארה׳׳ב עקב טיפולים רפואיים מיותרים ומזיקים. זו בדיוק הסיבה שהוא הקים את החברה –  לעזור לציבור הרחב לדעת איזה טיפולים רפואיים נחשבים אפקטיבים ובטוחים ומאלו עדיף להימנע.

החברה בנתה פלטפורמה לרפואה מבוססת עובדות, המבוססת על סיכום סטטיסטי של כלל המחקרים הקליניים התקפים שהתפרסמו אי פעם. כך יכול כל אחד לבחור טיפולים בטוחים ויעילים, ולהימנע מטיפולים מיותרים ומזיקים, האחראים לעד 10% מהתמותה הניתנת למניעה

“זאת לא דרך קלה. אבל היא משנה את העולם לתמיד. היא מאפשרת לכולנו לקחת אחריות על החיים שלנו. לקבל החלטות נכונות. להתייעץ עם רופאים מתוך שותפות וידע. להיות בריאים יותר. לחיות שנים ארוכות יותר. ליהנות מאיכות חיים גבוהה יותר” מסכם מנור.

לכתבה בגיקטיים.

לפודקאסט בו אני מראיינת את מנור לתוכנית החדשנות הרפואית סטטוס סקופ:

אתכם ובשבילכם

ד”ר מיכל חמו לוטם

פורסם – ינואר 2017,

עדכון אחרון – יולי 2017

למאמר המרכזי: השינוי ברפואה

curefacts-faces

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *